HISTORIA
Pierwsze mecze, które zapoczątkowały rozgrywki piłki nożnej w Małogoszczu,rozegrano latem 1976 r., w ramach spartakiady międzywydziałowej w Cementowni. Drużynę i rozgrywki zorganizował Stanisław Lniany z innymi entuzjastami piłki nożnej. W 1977 r. rozegrano mecz z reprezentacją zakładów obuwniczych. Mecze odbywały się na zapleczu Ośrodka Wypoczynkowego na Bocheńcu, gdyż nie było żadnego boiska. Na początku lata 1978 r. klub został zarejestrowany w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Kielcach. Stadion, w tej chwili na tym miejscu stoi miejski ratusz, zawodnicy, działacze i kibice,zbudowali w tzw. czynie społecznym. Maszyny i żwir udostępniła Cementownia. W tym czasie w zarządzie pracowali: Stefan Cieślak, Julian Barucha, Hieronim Jabłoński i Maria Bonarska. Trenerem był Włodzimierz Zawalski – znany maratończyk z Bukowy. Na boiskach B klasy w 1978 r. klub zajął czwarte miejsce w swojej grupie. W kolejnym sezonie Wierna prowadziła na półmetku rozgrywek, a na finiszu uplasowała się na drugiej pozycji premiowanej awansem do A klasy. Pierwszy skład drużyny to piłkarze: Stanisław Kucharczyk, Jerzy Czyż, Zbigniew Skrobot, Wojciech Olesiński, Witold Olesiński, Zbigniew Muszyński, Jerzy Łojewski, Krzysztof Banaś, Leszek Klimek, Bogdan Stefańczyk, kapitan Waldemar Kurkowski i bramkarz Stanisław Lniany.
Lata osiemdziesiąte to okres szybkich zmian, także w sporcie. Na krótko prezesem klubu został Hieronim Jabłoński, Gdy wyjechał na Zachód prezesem został Zenon Sypniowski, a wiceprezesem Jan Piasecki. Do drużyny dołączyli:
Jan Piasecki i Cezary Łazowski. Zmieniali się także trenerzy: Andrzej Jung,Tadeusz Kluczyk i Eugeniusz Smorąg. W 1984 r. nawiązano kontakt z miejscowym zakładem obuwniczym. Dyrektorem technicznym był znany społecznik i świetny organizator Eugeniusz Trochim i to on w 1984 r. został prezesem klubu. Założono sklep patronacki z obuwiem, a klub miał fundusze na wyjazdy i sprzęt. Z czasem zakupiono nawet autokar, który służył na wyjazdy i był też wynajmowany. Kolejnym prezesem został Zenon Kowalski. W tym okresie nastąpił spadek formy i drużyna balansowała nad strefą spadkową. Ale stopniowo Wierna zdobywała coraz lepsze lokaty i w 1994 r. znalazła się na drugim miejscu w grupie, rok później na trzecim, by w końcu w 1996 r. wygrać zdecydowanie grupę, co było równoznaczne z awansem do klasy okręgowej.
W 1990 r. klub swoją opieką objął Urząd Gminy i stał się on Miejskim Klubem Sportowym.Prezesem ponownie został Jan Piasecki. Trenerem krótko był Marian Haczkiewicz, po nim Stanisław Maj. Pojawili się nowi zawodnicy, zmieniła się atmosfera. Zapadła decyzja o budowie stadionu z prawdziwego zdarzenia. W okręgówce Wierna należała do czołówki, ale dopiero w sezonie 2000/2001 okazała się najlepsza i awansowała do IV ligi świętokrzyskiej. Po trzech latach gry odniosła sukces zwyciężając Nidę Pińczów, co zapewniło drużynie miejsce w III lidze. W pierwszym sezonie w trzecioligowych rozgrywkachdrużyna uplasowała się na 9. miejscu. Rok później, po wygranej w ostatniej kolejce, zapewniła sobie ligowy byt po meczach z rezerwami krakowskiej Wisły i Pogonii Leżajsk. Po zakończeniu sezonu, choć piłkarsko Wierna była poza strefą spadkową, to jednak groziła jej degradacja w związku z karnym przeniesieniem KSZO Ostrowiec i Górnika Łęczna do III ligi. W tym samym okresie drużyna zdobyła Puchar Polski w okręgu świętokrzyskim, a następnie występowała na szczeblu centralnym dochodząc do 1/16 finału. Przegrała rywalizację w dwumeczu z I ligowym Zagłębiem Lubin (1:1) i (0:3). W tym okresie trenerami byli Antoni Hermanowicz, Andrzej Dec, Cezary Ruszkowski i Piotr Gil, zaś prezesami Jan Głogowski, Jan Piasecki i Sławomir Trybek.
Wierna w swojej historii przeżywała sukcesy i porażki, chwile euforii i zwątpienia, jak to bywa w sporcie. Zawodnicy dzielnie stawali do walki z drużynami z Lublina, Rzeszowa, Krakowa i Zamościa. Nikt nie wierzył, że w 5 tysięcznym miasteczku jest trzecioligowa drużyna. Niejednokrotnie nie wiedzieli rywale jak tu trafić. Na zakończenie tej historii, którą dopiero tworzą kolejne wydarzenia i mecze, należy dodać, że w historii świętokrzyskiej piłki nożnej stworzyła Wierna ewenement: grając w B klasie,w meczu ze Zrywem Samsonów wygrała 19:0. I niech to będzie optymistycznym znakiem na przyszłość.
źródło UMiG Małogoszcz